SKU
BT-70199 (BA-3100/U)
BA-3100/U
Military #
BA-3100/U
NSN
6135-01-419-4985
Chemistry:
Zn-MnO2
Non-Rechargeable, Zinc Manganese Dioxide Battery (Alkaline)
Typically Used in: AN/PVS-1, AN/TVS-2, & AN/TVS-4 Night Vision Sites, MK-21, MK-36, MK-37
• Comparable to: BA-1100/U (Mercury)
Typically used in:
• Night Vision Sights (AN/PVS-1, AN/TVS-2, AN/TVS-4)
• MK-21, MK-36, and MK-37
Dimensions
Length: 2.3
Width: 1.5
Other
| SKU | BT-70199 |
|---|---|
| Nominal Voltage | 7.5V |
| Ah | 2.85 |
| Operating Temperature | -20°C to +55°C (-4°F to +130°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +55°C (-40°F to +130°F) |
| Connector | Flat and button type, Nickel plated steel |
| State of Charge Indicator | No |
| Battery Type | Primary |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

