BB-2590/U, 298 Wh
10.3 Ah, Rechargeable Lithium-Ion Battery
Designed for high capacity and an increased temperature range. Typically used in over 71 different devices such as Communications gear (SINCGARS, AN/PRC-117, etc.), Robots, and Jammers.
Designed in the USA.
• Complies with SMBus v1.1 and SBData v1.1
• UN/DOT 38.3 Rating: 298 Wh
• Comparable to: BB-2590A/U, BT-70701Bx, BT-70791Cx and BT-70791Jx
• Designed, manufactured, and tested to MIL-PRF-32052/1
• Visit: www.bren-tronics.com/patents for patent information
• CB Test Certificate for compliance with battery safety standard IEC 62133
• CE Compliant
Typically used in:
• Robots
• Surveillance / Sensors
• SINCGARS & ASIP (AN/PRC-119) Radios
• FALCON (AN/PRC-150, 117) Radios
Dimensions
Other
| SKU | BT-70791JV |
|---|---|
| Nominal Voltage | 14.4V, 28.8V |
| Ah | In 24V Mode: 10.3 Ah, In 12V Mode: 20.6 |
| Maximum Voltage | 16.8V |
| Operating Temperature | -32°C to +60°C (-25.6°F to +140°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +40°C (-40°F to +104°F) |
| Connector | Floating type per U.S. Army DWG # SC-C-179495 |
| State of Charge Indicator | Yes |
| US Gov Spec | MIL-PRF-32052/1 |
| Battery Type | Rechargeable |
| Smart Battery | SMBus |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

