BB-2590A/U, 259 Wh
8.5 Ah, Rechargeable Lithium-Ion Battery
Commercial version of the BB-2590A/U.
Designed in the USA.
With the familiar BB-2590 form factor this upgrade to the BB-2590A/U is inherently compatible with exiting applications.
• Complies with SMBus v1.1 and SBData v1.1
• UN/DOT 38.3 Rating: 259 Wh
• Designed to meet US Army to MIL-PRF-32383/3
• Comparable to: BB-2590/U, BT-70791Bx, BT-70791Cx and BT-70791Jx
• CE Compliant
Typically used in:
- Robots
- Surveillance / Sensors
- ManPack Radios (PRC-158, 162, 167)
- FALCON (AN/PRC-150, 117) Radios
- SINCGARS & ASIP (AN/PRC-119) Radios
Visit www.bren-tronics.com/patents for patent information
Dimensions
Other
| SKU | BT-70791LU |
|---|---|
| Nominal Voltage | 14.4V, 28.8V |
| Ah | In 24V Mode: 8.5 Ah, In 12V Mode: 17 |
| Maximum Voltage | 16.8V |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C (-4°F to +140°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +40°C (-40°F to +104°F) |
| Connector | Floating type per U.S. Army DWG # SC-C-179495 |
| State of Charge Indicator | Yes |
| US Gov Spec | MIL-PRF-32353/3 |
| Battery Type | Rechargeable |
| Smart Battery | SMBus |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

