SKU
BT-70242-3
Li Thionyl Chloride, 13.0 Ah Primary, NSN 6135-01-476-3780
NSN
6135-01-476-3780
Chemistry:
Li-SOCl2
13.0 Ah, Non-Rechargeable Lithium-Thionyl Chloride Battery
• Internal 5A Fuse
• Comparable to: BT-70242, BT-70242-1, and BT-70242-2
• 5 year storage @ 21°C & 50% R.H. capacity will be greater than 97%
Typically used in:
• Mission computer core cluster assembly #3405
Dimensions
Length: 2.4
Width: 1.3
Other
| SKU | BT-70242-3 |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.6V |
| Ah | 13 |
| Operating Temperature | -55°C to +85°C (-67°F to +185°F) |
| Storage Temperature | -55°C to +55°C (-67°F to +131°F) Recommended +30°C max |
| Connector | Floating type per U.S. Army DWG # SC-C-179495 |
| State of Charge Indicator | No |
| Battery Type | Primary |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.



