SKU
BT-70242-1
Li Thionyl Chloride, 13.0 Ah Primary, NSN 6135-01-357-0621
NSN
6135-01-357-0621
Chemistry:
Li-SOCl2
13.0 Ah, Non-Rechargeable Lithium-Thionyl Chloride Battery
• Internal 5A Fuse
• 5 year storage @ 21°C & 50% R.H. capacity will be greater than 97%
Dimensions
Length: 2.4
Width: 1.3
Other
| SKU | BT-70242-1 |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.6V |
| Ah | 13 |
| Operating Temperature | -55°C to +85°C (-67°F to +185°F) |
| Storage Temperature | -55°C to +55°C (-67°F to +131°F) Recommended +30°C max |
| Connector | Pos (+): metal button; Neg (-): metal disc |
| State of Charge Indicator | No |
| Battery Type | Primary |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.



