SKU
BT-70492A (AA-80R)
Sophie - Upgraded to BT-70492BK
Military #
AA-80R
NSN
6140-14-523-9840
Chemistry:
Li-ion
6.7 Ah, Rechargeable Lithium-Ion Battery
Typically used in portable thermal cameras-Sophie & Mirabel.
Please refer to BT-70492BK, our highest capacity Sophie battery or contact us for more information.
• Total Energy: 78 Wh
• Comparable to: BT-70492, BT-70477, BT-70724
Typically used in PortableThermal Cameras:
• Sophie
• Mirabel
Dimensions
Length: 5.8
Width: 2.5
Height: 2.2
Other
| SKU | BT-70492A |
|---|---|
| Nominal Voltage | 10.8V |
| Ah | 6.7 |
| Maximum Voltage | 12.6V |
| Operating Temperature | -31°C to +55°C (-24°F to +131°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +55°C (-40°C to +131°F) |
| Connector | Two (2) flat contacts on bottom side of case. |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.


