Sophie
7.5 Ah, Rechargeable Lithium-Ion Battery
High capacity and performance hand-held thermal imager rechargeable battery. Typically used in the Sophie thermal imager and Mirabel thermal camera. Additional capacities available.
• Complies with TI/Benchmarq DQ Interface
• UN/DOT 38.3 Rating: 84 Wh
• Comparable to: BT-70492, BT-70492A, BT-70492BE, BT-70492Cx, BT-70477, BT-70724,BT-70900Cx, AA80A,
and AA86A
• Absolute state of charge indicator
• Extended autonomy and life for mobile systems
• Maintenance-free
• High Capacity
Typically used in Thermal Imager:
• Sophie
• Mirabel
Dimensions
Other
| SKU | BT-70492BK |
|---|---|
| Nominal Voltage | 10.8V |
| Ah | 7.5 |
| Maximum Voltage | 12.6V |
| Operating Temperature | -31°C to +55°C (-24°F to +131°F) |
| Storage Temperature | +0°C to +35°C (+32°F to +95°F) Allowable -46°C to +71°C (-51°F to +160°F) |
| Connector | Two (2) flat contacts on bottom side of case. |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.



