SKU
BT-70939M-TFEC (6T)
Ultra High Capacity 6T Battery
Military #
6T
Chemistry:
Li-ion
6T Form-Factor Rechargeable Lithium-Ion Battery
Designed for the requirements of MIL PRF-32565C with over 150% the capacity, the Bren-Tronics BT-70939M-TFEC meets the power and energy demands of mission critical applications such as tactical/combat vehicles, silent watch, robotics, and others head on.
- CAN Bus Communication; J1939 compatible
- UN/DOT 38.3 Rating 4.2kWh
- Instantly available 1100A @ -18°C, 400A @ -40°C with no pre-heat required
- Electronically Protected
- Light Weight
- Long Cycle Life
- Meets MIL-PRF-32565C Requirement
- CE and UKCA Compliant
Dimensions
Length: 10
Width: 10.5
Height: 9.05 including conn posts
Weight: 56.7 lbs.
Other
| SKU | BT-70939M-TFEC |
|---|---|
| Nominal Voltage | 25.2 |
| Ah | 162 |
| Maximum Voltage | 29.4V |
| Case Materials/Colors | Metal, Tan/Black |
| Operating Temperature | -46°C to +71°C (-50°F to +160°F) |
| Storage Temperature | -46°C to +71°C (-50°F to +160°F) |
| Connector | Per MIL PRF-32565 |
| State of Charge Indicator | No |
| US Gov Spec | MIL-PRF-32565 |
| Battery Type | Rechargeable |
| Smart Battery | CAN |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

