SKU
BT-70409 (BB-590/U)
BB-590/U
Military #
BB-590/U
NSN
6140-01-063-3918
Chemistry:
Ni-Cd
2.2 Ah, Rechargeable Nickel Cadmium Battery
Typically Used in: AN/PRC-104 Radio, AN/PRC-199 (SINGCARS) & KY-57 RADIOS
• Comparable to: BB-390A/U (BT-70290), BB-390B/U (BT-70790), BB-2590/U (BT-70791A, BT-70791E), BB-490/U, BB-690/U, and BA-5590/U
Typically used in:
• AN/PRC-140 Radio
• AN/PRC-199 (SINCGARS)
• KY-57 Radios
Dimensions
Length: 4.4
Width: 2.5
Height: 5
Other
| SKU | BT-70409 |
|---|---|
| Nominal Voltage | 12.0V, 24.0V |
| Ah | 2.2 Ah in 24V Mode, 12V Mode 4.4 |
| Operating Temperature | –20°C to +55°C (-4°F to +131°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +40°C (-40°F to 104°F) |
| Connector | Floating type per U.S. Army DWG # SC-C-179495 |
| State of Charge Indicator | No |
| US Gov Spec | MIL-PRF-32052/1 |
| Battery Type | Rechargeable |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

