SKU
BT-70410 (BB-287/U)
TOW BB-287
Military #
BB-287/U
NSN
6140-00-454-8261
Chemistry:
Ni-Cd
Rechargeable Nickel Cadmium Battery
Typically Used in: TOW, Anti-Tank Guided Missile System
• Charging note: charger at constant current of 1 Amp for 5-6 hours
Typically used in:
• TOW
• Anti-Tank Guided Missile System
Dimensions
Length: 15.5
Width: 4.8
Height: 8.5
Other
| SKU | BT-70410 |
|---|---|
| Nominal Voltage | 24.0V, 50.4V |
| Ah | Section 1: 4.5 Ah, Section 2 & 3 (each): 1.4 |
| Operating Temperature | -20°C to +55°C (-4°F to +131°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +40°C (-40°F to 104°F) |
| Connector | Per U.S. Missile DWG # 10084532 |
| State of Charge Indicator | No |
| Battery Type | Rechargeable |
| Brenergy | No |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

