SKU
BT-70737V
Spearhead, Spearnet, 50 Wh
Chemistry:
Li-ion
BT-70737V
3.4Ah
• Lithium-Ion Battery designed for use on Spearhead/SpearNet Radio System
• 5 segment LCD
• SMBus v1.1, SBData v1.1 compliant
• UN/DOT 38.3 Rating
• Available Configurations include:
- BT-70737, 2.5Ah, 37Wh
- BT-70737V, 3.4Ah, 50Wh
Dimensions
Length: 3.03
Width: 1.89
Height: 2.5
Other
| SKU | BT-70737V |
|---|---|
| Nominal Voltage | 14.4V |
| Ah | BT-70737V: 3.4 |
| Maximum Voltage | 16.8V |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C (-4°F to +140°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +40°C (-40°F to +104°F) |
| Connector | 1/4 Turn With Latch Mechanism |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

