SKU
BT-70789 (BB-2588/U)
BB-2588/U
Military #
BB-2588/U
NSN
6140-01-493-7623
Chemistry:
Li-ion
Rechargeable Lithium-Ion Battery
Typically used in Communications/Computers: AN/PRC-68 (Radio Set) & AN/PRC-126(Radio Set).
• Complies with SBMus v1.1, SBData v1.1
• Part of the 'Intelligent Battery System' ®
Typically used in:
• AN/PRC-68 (Radio Set)
• AN/PRC-126 (Radio Set)
Dimensions
Length: 3.5
Width: 1.2
Height: 3.5
Other
| SKU | BT-70789 |
|---|---|
| Nominal Voltage | 14.4V |
| Ah | 2.2 |
| Maximum Voltage | 16.8V |
| Operating Temperature | -20°C to +55°C (-4°F to +131°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +40°C (-40°F to +104°F) |
| Connector | Snap type per MIL-B-18 |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
| Smart Battery | SMBus |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

