BB-2590/U, 251 Wh, Low Temp
8.7 Ah, Rechargeable Lithium-Ion Battery
The BT-70791CE is an enhanced version of the Bren-Tronics battle proven & government tested BB-2590/U designed for increased low temperature performance.
Designed in the USA.
• Complies with SMBus v1.1 and SBData v1.1
• UN/DOT 38.3 Rating: 251 Wh
• Comparable to: BB-2590/U, BT-70791E, BT-70791Bx and BT-70701Cx
• Absolute state of charge indicator
• Designed, manufactured, and tested to MIL-PRF-32052/1 in the USA
• Protected by one or more U.S. Patents. For details visit: www.bren-tronics.com/patents
• CS Schema per IEC 62133
Typically used in:
• Robots
• Surveillance / Sensors
• SINCGARS & ASIP (AN/PRC-119) Radios
• FALCON (AN/PRC-150, 117) Radios
Dimensions
Other
| SKU | BT-70791CE |
|---|---|
| Nominal Voltage | 14.4V, 28.8V |
| Ah | In 24V Mode: 8.7 Ah, In 12V Mode: 17.4 |
| Maximum Voltage | 16.8V |
| Operating Temperature | -30°C to +60°C (-22°F to +140°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +40°C (-40°F to +104°F) |
| Connector | Floating type per U.S. Army DWG # SC-C-179495 |
| State of Charge Indicator | Yes |
| US Gov Spec | MIL-PRF-32052/1 |
| Battery Type | Rechargeable |
| Smart Battery | SMBus |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

