SMP 1/3 Battery
3.4 Ah, Rechargeable Lithium-Ion Battery
High Capacity SMP 1/3 size battery for use in Land Warrior Systems and World Wide Soldier Modernization Programs.
• Complies with SMBus v1.1 and SBData v1.1
• UN/DOT 38.3 Rating: 37 Wh
• Comparable to: BT-70838-1/3BG, BT-70838, BT-70838A, BT-70838Bx, BT-70838-2/3, BT-70838-2/3A and BT-70838-2/3Bx
• Absolute state of charge indicator
Typically used in:
• Land Warrior System (German Soldier Modernization Program)
• Land Warrior Programs
• Soldier Modernization Programs
Dimensions
Other
| SKU | BT-70838-1/3CV |
|---|---|
| Nominal Voltage | 10.8V |
| Ah | 3.4 |
| Maximum Voltage | 12.6V |
| Operating Temperature | -32°C to +60°C (-25.6°F to +140°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +55°C (-40°F to +131°F) |
| Connector | BT Designed Mating Connector |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
| Smart Battery | SMBus |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

