BT-70838-2/3BG, Upgraded to BT-70838-2/3CV
BT-70838-2/3BG
High capacity 2/3 size SMP battery for use in Land Warrior Systems and World Wide Soldier Modernization Programs.
Please refer to BT-70838-2/3CV, our highest capacity 2/3 SMP battery or contact us for more information.
• Complies with SMBus v1.1 and SBData v1.1
• UN/DOT 38.3 Rating: 73 Wh
• Comparable to: BT-70838-2/3, BT-70838-2/3A, BT-70838-2/3Bx, BT-70838, BT-70838A, BT-70838Bx, and
BT-70838-1/3Bx
• Absolute state of charge indicator
• Blind mate connector for easy installation
Typically used in:
• Land Warrior System (German Soldier Modernization Program)
• Land Warrior Programs
• Soldier Modernization Programs
Dimensions
Other
| SKU | BT-70838-2/3BG |
|---|---|
| Nominal Voltage | 10.8V |
| Ah | 6.4 |
| Maximum Voltage | 12.6V |
| Operating Temperature | -32°C to +60°C (-25.6°F to +140°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +55°C (-40°F to +131°F) |
| Connector | BT Designed Mating Connector |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
| Smart Battery | SMBus |
| Brenergy | No |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

