SKU
BT-70909AV
NETT+ Battery
Chemistry:
Li-ion
Rechargeable Lithium-Ion Battery
Suitable for distributed modular wearable power. Higher energy density than BB-2525/U at 210Wh/kg vs. 127Wh/kg. Designed for quick swapability when using Bren-Tronics docking stations.
• Qualified to MIL-STD-810 and MIL-STD-461
• Compliant with System Management Bus Specification (SMBus) v1.1 and Smart Battery Data (SBData) v1.1
• Absolute state of charge indicator
Current configurations include
Bren-Tronics
|
Nominal
|
Nominal
|
|---|---|---|
| BT-70909AK | 5.0Ah | 75Wh |
| BT-70909AE | 5.6Ah | 84Wh |
| BT-70909AG | 6.4Ah | 98Wh |
| BT-70909AV | 6.8Ah | 99Wh |
Dimensions
Length: 7.1
Width: 3
Height: 0.9
Other
| SKU | BT-70909AV |
|---|---|
| Nominal Voltage | 14.4V |
| Ah | 6.8 |
| Maximum Voltage | 16.8V |
| Operating Temperature | -32°C to +60°C (-25.6°F to +140°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +55°C (-40°F to +131°F) |
| Connector | BT Designed Mating Connector |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

