MR-2791
Rechargeable Lithium-Ion Battery
Typically used with Military and Civil Portable Radio Communications, Remote Control Electronics, Surveillance Equipment, Thermal Imaging System, and Remote Sensor Devices.
• Complies with MR-2791-COM single wire communication
• UN/DOT 38.3 Rating: 225 Wh
• Comparable to: MR-2791, BT-5791, BA-3791/U, and BA-3791
• Absolute state of charge indicator
Typically used in:
• Military and Civil Portable Radio Communications
• Remote Control Electronics
• Surveillance Equipment
• Thermal Imaging System
• Remote Sensor Devices
Dimensions
Other
| SKU | BT-70912AK |
|---|---|
| Nominal Voltage | 14.4V |
| Ah | 15 |
| Maximum Voltage | 16.8V |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C (-4°F to +140°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +40°C (-40°F to +104°F) |
| Connector | 0.125 in (3.18 mm) Floating Socket |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
| Brenergy | No |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

