CES 1/3, 2.8 Ah
2.8 Ah, Rechargeable Lithium-Ion Battery
Typically used to power portable optical devices.
• Complies with SMBus v1.1 and SBData v1.1
• Comparable to: BT-70915Ax, BT-70915-2/3Ax, and BT-70915-1/3AG
• Enhanced cold temperature performance
• Absolute state of charge indicator
• Tested and certified to meet requirements of battery safety standard IEC 62133
• CE Compliant
Typically used in:
• Portable Optronics
• GPS Receivers
• Unmanned Ground Vehicles (UGV - small robots)
• Forward Entry Devices
Dimensions
Other
| SKU | BT-70915-1/3AE |
|---|---|
| Nominal Voltage | 10.8V |
| Ah | 2.8 |
| Maximum Voltage | 12.6V |
| Operating Temperature | –32°C to +60°C (-25.6°F to +140°F) |
| Storage Temperature | –40°C to +55°C (-40°F to +131°F) |
| Connector | BT Designed Mating Connector |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

