SKU
BT-70915-2/3AK
CES 2/3, 5.0 Ah
Chemistry:
Li-ion
5.0 Ah, Rechargeable Lithium-Ion Battery
Typically used to power portable optical devices.
• Complies with SMBus v1.1 and SBData v1.1
• UN/DOT 38.3 Rating: 56Wh
• Comparable to: BT-70915Ax, BT-70915-1/3Ax, and BT-70915-2/3Ax
• Absolute state of charge indicator
Typically used in:
• Portable Optronics
Dimensions
Length: 1.748 +/- 0.020
Width: 1.748 +/- 0.020
Height: 6.059 +/- 0.020
Other
| SKU | BT-70915-2/3AK |
|---|---|
| Nominal Voltage | 10.8V |
| Ah | 5 |
| Maximum Voltage | 12.6V |
| Operating Temperature | -32°C to +60°C (-25.6°F to +140°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +55°C (-40°F to +131°F) |
| Connector | BT Designed Mating Connector |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
| Brenergy | No |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

