SKU
BT-70939M-TPB (6T)
Hawker ION-X MIL-PRF Compliant 6T Battery
Military #
6T
NSN
6140017031434
Chemistry:
Li-ion
6T Form-Factor Rechargeable Lithium-Ion Battery
Designed for the most stringent requirements of MIL PRF-32565B, the Bren-Tronics BT-70939M-TPB meets the power and energy demands of mission critical applications such as tactical/combat vehicles, silent watch, robotics, and others head on.
Current Configurations Include
Bren-Tronics
|
Nominal
|
Nominal
|
|---|---|---|
| BT-70939M-TPB | 105Ah | 2.7kWh |
Dimensions
Length: 10
Width: 10.5
Height: 9.05 including conn posts
Other
| SKU | BT-70939M-TPB |
|---|---|
| Nominal Voltage | 25.2 |
| Ah | 90Ah at 28.5VDC, 105Ah at full charge |
| Maximum Voltage | 29.4V |
| Operating Temperature | -46°C to +71°C (-50°F to +160°F) |
| Storage Temperature | -46°C to +71°C (-50°F to +160°F) |
| Connector | Per MIL PRF-32565 |
| State of Charge Indicator | No |
| US Gov Spec | MIL-PRF-32565 |
| Battery Type | Rechargeable |
| Smart Battery | CAN |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

