Brenergy™ Series 4850, 5kWh Li-ion Battery
Large Form-Factor, 5kWh, Rechargeable Lithium-Ion Battery
This 48V 100Ah battery is an advanced energy solution for use in various applications including solar energy systems, generators, smart grid applications, UPS backup power systems and more.
• Integral BMS, with RS-485 Comm
• Amphenol SurLok Plus™ power connectors with integral safety interlocks
• Energy Capacity 5.0kWh
• Individual cell monitoring
• Can be paralleled for increased capacity
• Over-voltage/under-voltage/over-current/over-temperature protection
• Long Cycle Life
• Built-in State of Charge indicator
Dimensions
Other
| SKU | BT-70980A-50 |
|---|---|
| Nominal Voltage | 50.4V |
| Ah | 100 |
| Maximum Voltage | 58.8V |
| Operating Temperature | -40°C to +60°C (-40°F to +140°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +60°C (-40°F to +140°F) |
| Connector | Amphenol SurLok |
| State of Charge Indicator | No |
| Battery Type | Rechargeable |
| Smart Battery | CAN |
| Brenergy | Yes |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

