BB-2590/U, 251 Wh
7.5 Ah, Rechargeable Lithium-Ion Battery
Typically used in over 71 different devices such as Communications gear (SINCGARS, AN/PRC-117, etc.), Robots, and Jammers.
Designed to meet MIL-PRF-32052/1 (note: while meeting this spec MIL-PRF-32052/1 is no longer an active specification for the BB-2590/U which has been replaced by the BB-2590A/U under MIL-PRF 32383/3)
Designed in the USA.
• Complies with SMBus v1.1 and SBData v1.1
• UN/DOT 38.3 Rating: 225 Wh
• Certified by US Army to MIL-PRF-32052/1
• Comparable to: BB-2590A/U, BT-70701Bx, BT-70791Cx and BT-70791Jx
• Visit: www.bren-tronics.com/patents for patent information
• CE Compliant
Typically used in:
• Robots
• Surveillance / Sensors
• SINCGARS & ASIP (AN/PRC-119) Radios
• FALCON (AN/PRC-150, 117) Radios
Dimensions
Other
| SKU | BT-70791CK |
|---|---|
| Nominal Voltage | 14.4V, 28.8V |
| Ah | In 24V Mode: 7.5 Ah, In 12V Mode: 15 |
| Maximum Voltage | 16.8V |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C (-4°F to +140°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +40°C (-40°F to +104°F) |
| Connector | Floating type per U.S. Army DWG # SC-C-179495 |
| State of Charge Indicator | Yes |
| US Gov Spec | MIL-PRF-32052/1 |
| Battery Type | Rechargeable |
| Smart Battery | SMBus |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Related Products
- BB-2590/U, 298 Wh BT-70791JV
- BB-2590/U, 216 Wh, Ultra-Low Temp BT-70791JP
- BB-2590/U, 294 Wh BT-70791CG
- BB-2590/U, 294 Wh, High Temp BT-70791BGHT
- ABC Charger BTC-70100
- SPC Charger BTC-70801
- SPC Lite Charger BTC-70819
- FLEX Chargers & FLEX Charger Kits BTC-70911-xx|BTK-70911-xxA
- ABC Adapter STUB BTA-70100-STUB2
- ABC Adapter 2590 Full Charge BTA-70100-1A
- Charger, Medium Rate (Full Charge) BTC-70903AS
- SPC Adapter, xx90 (Full Charge) BTA-70903













