SKU
BT-70483 (ALI-142)
ALI-142 (52 Wh)
Military #
ALI-142
NSN
6140-14-528-2258
Chemistry:
Li-ion
Rechargeable Lithium-Ion Battery
Typically Used in: Handheld Radio Set PR4G, RCU, TDT, COMLOC RADIO. Thermal Imager Jim LR
• Total Energy: 52 Wh
Typically used in:
• Handheld Radio Set PR4G, RCU, TDT and COMLOC
• Thermal Imager Jim LR
Dimensions
Length: 2.5
Width: 1.4
Height: 3.6
Other
| SKU | BT-70483 |
|---|---|
| Nominal Voltage | 7.2V |
| Ah | 7.1 |
| Maximum Voltage | 8.4V |
| Operating Temperature | -20°C to +55°C (-4°F to +131°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +55°C (-40°F to +131°F) |
| Connector | 2 Hole Socket |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.



