SKU
BT-70493BK-S (ALI-243S)
ALI-243 (Tan)
Military #
ALI-243S
Chemistry:
Li-ion
• UN/DOT 38.3 Rating: 207 Wh
• Comparable to: ALI-243 (BT-70493), ALI-143 (BT-70480), ALI-143S (BT-70480-S), ALI-147 (BT-70744), and
ALI-247 (BT-70748)
• Absolute state of charge indicator
Typically used in:
• Manpack Transceiver PR4G
Dimensions
Length: 10.3
Width: 3.1
Height: 2.8
Other
| SKU | BT-70493BK-S |
|---|---|
| Nominal Voltage | 14.4V |
| Ah | 14.4 |
| Maximum Voltage | 16.8V |
| Operating Temperature | -35°C to +70°C (-31°F to +158°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +55°C (-40°F to +131°F) |
| Connector | 2 Hole Socket and Aux Side Connector |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.




