SKU
BT-70480BK-S (ALI-143)
ALI-143 (Tan)
Military #
ALI-143
NSN
6140-14-530-0061
Chemistry:
Li-ion
Rechargeable Lithium-Ion Battery
Typically Used in a Manpack Transceiver PR4G
• UN/DOT 38.3 Rating: 207 Wh
• Comparable to: ALI-143 (BT-70480), ALI-143S (BT-70480-S), ALI-143S (BT-70490AA-S), ALI-243 (BT-70493),
ALI-243 (BT-70493AA), ALI-243S (BT-70493-S), ALI-243S (BT-70493AA-S), ALI-147 (BT-70744), and
ALI-247 (BT-70748)
• Absolute state of charge indicator
Typically used in:
• Manpack Transceiver PR4G
Dimensions
Length: 8.9
Width: 3.1
Height: 2.8
Other
| SKU | BT-70480BK-S |
|---|---|
| Nominal Voltage | 14.4V |
| Ah | 14.4 |
| Maximum Voltage | 16.8V |
| Operating Temperature | -35°C to +70°C (-31°F to +158°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +50°C (-40°C to +122°F) |
| Connector | 2 Hole Socket |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.





