ALI-142
Rechargeable Lithium-Ion Battery
Color: Sand. Typically Used in: Handheld Radio Set PR4G and Thermal Imager Jim LR.
• UN/DOT 38.3 Rating: 63 Wh
• Comparable to: BT-70651E, BT-70651E-S, BT-70651BE, BT-70483, BT-70483-S, BT-70483BE, BT-70483BE-S,
BT-70582, BT-70582BA and ALI-142
• Enhanced cold temperature performance
• Absolute state of charge indicator
• CB Test Certificate for compliance with battery safety standard IEC 62133
Typically used in:
• Handheld Radio (PR4G)
• Thermal Imager (JIM LR)
Dimensions
Other
| SKU | BT-70651CE-S |
|---|---|
| Nominal Voltage | 7.2V |
| Ah | 8.4 |
| Maximum Voltage | 8.4V |
| Operating Temperature | -32°C to +60°C (-25.6°F to +140°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +40°C (-40°F to +104°F) |
| Connector | 2 Hole Socket |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.


