SKU
BT-70716-1/2AV
Half MBITR PRC-148, 3.5 Ah
Chemistry:
Li-ion
3.5 Ah Rechargeable Lithium-Ion Battery
Half sized version of the AN/PRC-148 battery. Designed for applications where size and weight are mission critical. Compatible with current AN/PRC-148 charging solutions with size adapter (BTK-70100-148-1/2).
• MAX Power 4 Amp
• Communicates using a Single Wire DQ interface
• UN/DOT 38.3 Rating: 38 Wh
Dimensions
Length: 2.6
Width: 0.9
Height: 3.4
Weight: 0.5 lbs.
Other
| SKU | BT-70716-1/2AV |
|---|---|
| Nominal Voltage | 10.8V |
| Ah | 3.5 |
| Maximum Voltage | 12.6V |
| Operating Temperature | -30°C to +60°C (-22°F to +140°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +40°C (-40°F to +104°F) |
| Connector | Flat Contacts (bottom), 1/4-Turn (top) |
| State of Charge Indicator | No |
| Battery Type | Rechargeable |
| Smart Battery | DQ |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.


