BB-2557/U, 98 Wh
6.6 Ah, Rechargeable Lithium-Ion Battery
This configuration of the BB-2557/U offers the best performance of any Bren-Tronics BB-2557 configurations. It's more durable and runs 50% longer than the BT-70757 (BB-2557/U). It is certified by the DOD for Military Use.
Please refer to BT-70757BV, our highest capacity BB-2557/U battery or contact us for more information.
• Complies with SMBus v1.1 and SBData v1.1
• UN/DOT 38.3 Rating: 98 Wh
• Comparable to: BT-70557, BT-70757, BT-70757A, BT-70757BE, BT-70757BK, BT-70757G, BB-2557/U, and
BB-557/U
• Absolute state of charge indicators
• Highest Capacity battery for longer run time. 50% greater run times than the BB-2557/U.
Typically used in:
• TACFIRE (AN/PSG-2A & 2B)
• REMBASS (RT-1175A/GSQ)
• AN/PSQ-7
• Unmanned Robots (UGV/UAV)
Dimensions
Other
| SKU | BT-70757BG |
|---|---|
| Nominal Voltage | 14.4V, 28.8V |
| Ah | In 24V Mode: 3.3 Ah, In 12V Mode: 6.6 |
| Maximum Voltage | 16.8V |
| Storage Temperature | -40°C to +40°C (-40°F to +104°F) |
| Connector | 6 Pin Floating Type per U.S. Army DWG # SC-C-179495 |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
| Smart Battery | SMBus |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.

