SKU
BT-70747BV (BB-2847A/U)
BB-2847A/U, 10.3 Ah
Military #
BB-2847A/U
Chemistry:
Li-ion
10.3 Ah, Rechargeable Lithium-Ion Battery
The first Lithium-Ion Battery approved for use in combat operations. Typically used in AN/PRM-34 (Radio Set), AN/PRS-7 (Mine Detector) and AN/PAS-13 (Thermal Weapon Sight). Additional capacity versions available.
- Complies with SMBus v1.1 and SBData v1.1
- Comparable to: BB-2847A/U, BA-5347/U, BT-70747, BT-70747A, BT-70747Bx, BT-70478 and BT-70478A
- Enhanced cold temperature performance version (BT-70747BE)
- Absolute state of charge indicator
- Typically used in:
- Radio Set (AN/PRM-34)
- Mine Detector (AN/PRS-7)
- Thermal Weapon Sight (AN/PAS-13)
Dimensions
Length: 2.55 +/- 0.031
Width: 1.50 +/- 0.031
Height: 3.75 +/- 0.031
Weight: 0.8 lbs.
Other
| SKU | BT-70747BV |
|---|---|
| Nominal Voltage | 7.2V |
| Ah | 9.3 |
| Maximum Voltage | 8.4V |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C (-4°F to +140°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +40°C (-40°F to +104°F) |
| Connector | 2 Hole Socket and Flat Contacts |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
| Smart Battery | SMBus |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.





