Upgraded to BT-70790B
Rechargeable Nickel Metal Hydride Battery.
Typically used in Communications / Chemical / CLU / Computer / Robotics: SINCGARS & ATCS (AN/PRC-104, 117, 119), FALCON (AN/PRC-138, 117) KY-57, MXF430 (V), AN/PSC-5, M22, JAVELIN, LRAS.
Part number has been replaced. Please refer to BT-70790B.
• Comparable to: BB-390A/U, BT-70290, BB-590/U, BT-70409, BB-2590/U, BT-70791A, BT-70791E, BB-490/U, BB-690/U, and BA-5590/U
Typically used in:
• SINCGARS & ATCS (AN/PRC-104, 119)
• FALCON (AN/PRC-138, 117) KY-57
• MXF430 (V), AN/PSC-5, M22
• JAVELIN, LRAS
Dimensions
Other
| SKU | BT-70790 |
|---|---|
| Nominal Voltage | 12.0V, 24.0V |
| Ah | In 24V Mode: 4.9 Ah, In 12V Mode: 9.8 |
| Maximum Voltage | 30.0V, Two (2) Sections each 15.0V |
| Operating Temperature | -20°C to +55°C (-4°F to +131°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +40°C (-40°F to +104°F) |
| Connector | Floating type per U.S. Army DWG # SC-C-179495 |
| State of Charge Indicator | Yes |
| US Gov Spec | MIL-PRF-32052/1 |
| Battery Type | Rechargeable |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.



