SKU
BT-70791A (BB-2590/U)
Upgraded to BT-70791C*, V*, L*
Military #
BB-2590/U
NSN
6140-01-490-4316
Chemistry:
Li-ion
6.8 Ah, Rechargeable Lithium-Ion Battery
Typically used in over 71 different devices such as Communications gear (SINCGARS, AN/PRC-117, etc.), Robots, and Jammers.
Part number has been replaced. Please refer to BT-70791CK.
• Complies with SMBus v1.1 and SBData v1.1
• Only BB-2590/U Qualified for Military Use Since 2007
• Total Energy: 207 Wh
Typically used in:
• Robots
• Surveillance / Sensors
• SINCGARS & ASIP (AN/PRC-119) Radios
• FALCON (AN/PRC-150, 117) Radios
Dimensions
Length: 4.4
Width: 2.4
Height: 5
Other
| SKU | BT-70791A |
|---|---|
| Nominal Voltage | 14.4V, 28.8V |
| Ah | In 24V Mode: 6.8 Ah, In 12V Mode: 13.6 |
| Maximum Voltage | 16.8V |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C (-4°F to +140°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +40°C (-40°F to +104°F) |
| Connector | Floating type per U.S. Army DWG # SC-C-179495 |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
| Smart Battery | SMBus |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Related Products
- Med Rate xx90 Full Charge BTC-70903-MR1
- Med Rate Charger Kit BTK-70822-MR-x
- FLEX Chargers & FLEX Charger Kits BTC-70911-xx|BTK-70911-xxA
- Charger Cap xx90 BTC-70824-2
- Solar Charge Controller, 70W BTC-70663
- BB-2590/U, 251 Wh BT-70791CK
- BB-2590/U, 294 Wh BT-70791CG
- SPC Charger BTC-70801











