BB-2590/U, 225 Wh
• Complies with SMBus v1.1 and SBData v1.1
• New Ruggedized Case Construction
• Comparable to: BB-2590/U, BT-70791A, BT-70791Bx and BT-70791Cx
• UN/DOT 38.3 Rating: 225Wh
• Protected by one or more U.S. Patents 5,625,273 and 6,242,893 and 8,961,225 and D705,167.
Other Patents Pending
• Compliant to European Council EMC Directive 2004/108/EC
Typically used in:
• Robots
• Surveillance / Sensors
• SINCGARS & ASIP (AN/PRC-119) Radios
• FALCON (AN/PRC-150, 117) Radios
Dimensions
Other
| SKU | BT-70791BK |
|---|---|
| Nominal Voltage | 14.4V, 28.8V |
| Ah | In 24V Mode: 7.5 Ah, In 12V Mode: 15 |
| Maximum Voltage | 16.8V |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C (-4°F to +140°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +40°C (-40°F to +104°F) |
| Connector | Floating type per U.S. Army DWG # SC-C-179495 |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
| Smart Battery | SMBus |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.






