CSEL, 76Wh
Rechargeable Lithium-Ion Battery, 76Wh
Typically used in: AN/PRQ-7 CSEL (Boeing Combat Survivor Evader Locator Radio)
• UN/DOT 38.3 Rating: 76 Wh
• Communicates using a Single Wire DQ interface (on side)
• Comparable to: BT-70581, BT-70581A, BT-70581B, BT-70581Cx, BT-70676Bx, BB-2001A/U, BA-5301A/U,
BT-70720, BT-70720A, MAI-901017, MAI-901018, MAI-901020, and 4866112-004
• Absolute state of charge indicator
• Enhanced cold temperature performance
• Imersion: tested to 10 meters for 5 minutes, 1 meter for 12 hours
Typically used in:
• AN/PRQ-7 CSEL (Boeing Combat Survivor Evader Locator Radio)
Dimensions
Other
| SKU | BT-70581CV |
|---|---|
| Nominal Voltage | 10.8V |
| Ah | 6.8 |
| Maximum Voltage | 12.6V |
| Operating Temperature | -32°C to +60°C (-25.6°F to +140°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +40°C (-40°F to +104°F) |
| Connector | Flat Contacts (side), Fly Wheel Connection (top) |
| State of Charge Indicator | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
| Smart Battery | DQ |
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.
Downloads
Some documents are available to logged in users only. Please log in or create an account to view.






